Black & Decker Model: REVCJS12C
Enter your email address and we'll let you know when it's available
OUT OF STOCK
Black & Decker 12V MAX reviva Cordless Jig Saw Black & Decker Model: REVCJS12C
Product Features & specs :
Black & Decker REVCJS12C 12V MAX reviva Cordless Jig Saw
Details
Complete your DIY projects with the Reviva 12V MAX Cordless Jig Saw. Constructed with sustainability in mind, this saw is made with Tritan Renew, containing 50% certified recycled material in an amount equivalent to the weight of 18 single-use 16.9 fl-oz. plastic bottles. Whether you need to cut through metal or wood, this jigsaw is durable enough to cut up to 65 ft. of 3/8 in. plywood on a single charge. Designed to be lightweight with an integrated battery, this jig saw will help you get the job done.
Features:
  • Longevity for DIY use: Cuts up to 65 ft. on a single charge.
What’s Included:
  • 12V MAX reviva Cordless Jig Saw - REVCJS12C
  • Jigsaw
  • Charger
  • Wood Blade
Power Source
Cordless
Wifi compatibility
No
Battery Type
Integrated
Bluetooth Compatibility
No
Charger Included
Yes
Case Included
Voltage
12V
Battery System
12V MAX
Length
12.5 in.
Width
10.2 in.
Height
2.6 in.