Bosch Model: GBH18V-22N
See Price in Cart tool tip icon
Why is the price hidden?
alert warning icon
  • Last 1 In Stock
OR PAY WITH
Bosch 18V Brushless SDS-plus Bulldog Lithium-Ion 3/4 in. Cordless Rotary Hammer (Tool Only) Bosch Model: GBH18V-22N
Product Features & specs :
Bosch GBH18V-22N 18V Brushless SDS-plus Bulldog Lithium-Ion 3/4 in. Cordless Rotary Hammer (Tool Only)
Details
Features:
  • Efficient brushless motor - maximizes battery runtime in extended applications
  • Kickback Control technology - reduces the risk of sudden tool reactions in binding conditions
  • Variable-speed trigger - allows for accurate bit starting
  • SDS-plus chuck - industry-standard system compatible with many bits
  • Anti-vibration system - affords great user comfort for extended periods of work
  • Robust power system - produces 0 - 4675 No-load BPM and 0 - 1050 No-load RPM
What’s Included:
  • 18V Brushless SDS-plus Bulldog Lithium-Ion 3/4 in. Cordless Rotary Hammer (Tool Only) - GBH18V-22
  • Auxiliary Handle
  • Depth Gauge
  • Battery and Charger sold separately
Power Source
Cordless
Blows Per Minute(BPM)
4675
Wifi compatibility
No
Batteries Included
0
Battery Type
Li-Ion
Chuck Size
3/4 in
Number of Tools
1
Bluetooth Compatibility
No
Variable Speed Trigger
Yes
No-Load Speed (BPM)
Motor Type
Brushless
Charger Included
No-Load Speed (RPM)
Case Included
Voltage
18V
Handle Type
L-Shaped
Chuck Type
Keyless
Length
2.7 in.
Width
3 in.
Height
4.6 in.