Bosch Model: GFF18V-086N
alert warning icon
  • Last 3 In Stock
OR PAY WITH
Bosch 18V Brushless Lithium-Ion Cordless Biscuit Joiner (Tool Only) Bosch Model: GFF18V-086N
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Bosch GFF18V-086N 18V Brushless Lithium-Ion Cordless Biscuit Joiner (Tool Only)
Details
The Bosch GFF18V-086 18V Brushless Biscuit Joiner delivers accurate, consistent cuts in wood to make strong, secure joints. The biscuit joiner's efficient and powerful brushless motor enables seamless cuts through hardwoods, while also maximizing operational run time . Ideal for cabinetry, furniture making and other woodworking projects, the joiner features a smooth plunge function with a tool-free, adjustable cutting depth of up to .87 in. Its adjustable fence can be set at any angle between 0 degrees and 90 degrees, with 5 positive lock-in detents at 0 degrees, 30 degrees, 45 degrees, 60 degrees and 90 degrees for enhanced versatility. A depth selection knob makes it easy to adjust between #0, #10, and #20 biscuits (biscuits sold separately). Control dust and debris easily with the dust port that works with the included dust bag or other Bosch dust extractors. Robust metal angle guides offer durability, and the included thin application plate allows for use with narrow workpieces. The slim grip design, coupled with the large auxiliary handle for enhanced tool control, ensures both comfort and precision during extended applications.
Features:
  • Adjustable cutting depth - of up to .87 in. to fit a range of applications
  • Brushless motor - delivers efficient power to optimize runtime
  • Ergonomic, slim grip - with a handle circumference of only 6.14 in. and a large auxiliary handle for enhanced tool control, ensuring both comfort and precision during extended applications
  • Thin application plate - allows for use with narrow workpieces
  • AMPShare System compatibility - 18V batteries and chargers are compatible with Bosch 18V power tools and a growing list of cordless products from AmpShare brands
  • Bosch 18V cordless power tools are covered by a 5-year limited warranty for details, visit https://rb-pt.io/PowerToolWarranty or call 1-877-BOSCH99
What’s Included:
  • 18V Brushless Lithium-Ion Cordless Biscuit Joiner - GFF18V-086
  • Dust Bag
  • Thin Application Plate
  • Carbide Tip Blade
  • Battery and charger sold separately
Power Source
Cordless
Wifi compatibility
No
Batteries Included
0
Battery Type
Li-Ion
Bluetooth Compatibility
No
Motor Type
Brushless
Charger Included
Case Included
Voltage
18V
Battery System
AMPShare CORE18V
Length
15.5 in.
Width
5.5 in.
Height
7 in.