Bosch Model: GKW18V-26N
alert warning icon
  • Last 2 In Stock
OR PAY WITH
Bosch 18V PROFACTOR Brushless Lithium-Ion 7-1/4 in. Cordless Rear Handle Circular Saw (Tool Only) Bosch Model: GKW18V-26N
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Bosch GKW18V-26N 18V PROFACTOR Brushless Lithium-Ion 7-1/4 in. Cordless Rear Handle Circular Saw (Tool Only)
Details
Features:
  • 5,000 RPM - delivers fast and powerful cuts
  • 2-5/8 in. cutting capacity - to cut through “two-by” materials with ease
  • Reduced weight and improved balance - for easier downward cutting and less fatigue on the job
  • Electronic convenience brake - stops the saw quickly to reduce downtime between cuts
  • Left blade orientation - allows for better blade line visibility for right-handed workers
  • Rafter hook - sets up and stows quickly and easily to keep the tool accessible while on the job
  • Battery status indicator - for easy charge-level monitoring
  • Bosch 18V cordless power tools are covered by a 5 year limited warranty - for details, visit https://rb-pt.io/PowerToolWarranty or call 1-877-BOSCH99
What’s Included:
  • 18V PROFACTOR Brushless Lithium-Ion 7-1/4 in. Cordless Rear Handle Circular Saw - GKW18V-26
  • 7-1/4 in. 24-Tooth Carbide Circular Saw Blade
  • Hex Wrench
  • Battery and charger sold separately
Blade Speed (RPM)
5000
Power Source
Cordless
Wifi compatibility
No
Batteries Included
0
Battery Type
Li-Ion
Blade Diameter
7-1/4 in
Number of Tools
1
Bluetooth Compatibility
No
Motor Type
Brushless
Charger Included
Depth of Cut (45 Degrees)
1-13/16 in
No-Load Speed (RPM)
Depth of Cut (90 Degrees)
2-5/8 in
Cutting Capacity
2-5/8 in
Bevel Capacity
53 Degrees
Case Included
Blade Length
7-1/4 in
Depth of Cut (50 Degrees)
1-5/8 in
Voltage
18V
Length
17.9 in.
Width
7.7 in.
Height
11.1 in.