Bosch Model: GWX18V-10PN
alert warning icon
  • In Stock
OR PAY WITH
Bosch 18V X-LOCK Brushless Lithium-Ion 4-1/2 in. - 5 in. Cordless Angle Grinder with No Lock-On Paddle Switch (Tool Only) Bosch Model: GWX18V-10PN
Product Features & specs :
Bosch GWX18V-10PN 18V X-LOCK Brushless Lithium-Ion 4-1/2 in. - 5 in. Cordless Angle Grinder with No Lock-On Paddle Switch (Tool Only)
Details
The Bosch GWX18V-10P 18V Brushless 4-1/2 in. - 5 in. Angle Grinder is an ergonomic, robust grinder that is engineered with a narrow grip zone for best user comfort and considerable power. It delivers the ultimate combination of performance, control, and power in a Cordless grinder. It features the innovative X-LOCK mount, with a wheel change interface that's up to five times faster than conventional interfaces. There’s an audible snap when mounting an X-LOCK wheel on an X-LOCK grinder. The wheel mounts properly without the need for a spanner wrench or flange nuts. The wheel is released from the grinder with the pull of a lever. The grinder’s brushless motor provides performance comparable to a 10 Amp corded grinder and greater efficiency that maximizes runtime and productivity. The grinder has an X-Brake, which helps provide a rapid stop of the wheel when the switch is turned off. It also includes other advanced electronics such as KickBack Control, restart protection, and constant electronics for constant speed under load. The grinder features a multi-grip paddle switch, which provides increased grip options for better comfort and control. The switch has a no lock-on feature, which shuts motor off after the paddle switch is released. The grinder features an updated gearhead mounting collar that's now compatible with all Bosch metal and concrete guards.
Features:
  • CONSTANT ELECTRONICS: Helps to maintain a constant speed under load
  • X-BRAKE : Helps provide a rapid stop of the wheel when the switch is turned off
  • KICKBACK CONTROL: Helps shut off the tool if the wheel gets into a binding situation
  • SPIRAL BEVEL GEARS: Provides smooth transmission of power to grinding applications
What’s Included:
  • 18V X-LOCK Li-Ion 4-1/2" - 5" Angle Grinder w/ No Lock-On Paddle Switch (Tool Only) - GWX18V-10P
  • Vibration-Control Handle
  • Wheel Guard
  • Battery and charger sold separately
Power Source
Cordless
Wifi compatibility
No
Batteries Included
0
Battery Type
Li-Ion
Number of Tools
1
Bluetooth Compatibility
No
Motor Type
Brushless
Switch Type
Paddle
Charger Included
Case Included
Voltage
18V
Variable Speed
Battery System
AMPShare CORE18V
Length
1.25 in.
Width
0.25 in.
Height
1.25 in.