Dewalt Model: DWE46125
alert warning icon
  • Last 2 In Stock
OR PAY WITH
Dewalt 4-1/2 in. / 5 in. (115mm / 125mm) Cutting Grinder Dust Shroud Dewalt Model: DWE46125
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Dewalt DWE46125 4-1/2 in. / 5 in. (115mm / 125mm) Cutting Grinder Dust Shroud
Details
Features:
  • Adjustable shoe provides easy depth-of-cut adjustment
  • Plunging system helps improve dust collection when starting and finishing the cut
  • Outer blade guide indicates blade direction for a precise cut
  • Multiple windows provide blade visibility
What’s Included:
  • 4-1/2 in. / 5 in. (115mm / 125mm) Cutting Grinder Dust Shroud - DWE46125
Size
4-1/2 in - 5 in
Compatible With
Angle Grinders
Construction
Plastic
Compatible Models
Angle Grinders
Color
Yellow/Black
Quantity
1
Material
Plastic
Length
9.75 in.
Width
4.06 in.
Height
10.44 in.