Bosch Model: GHO18V-26N-RT
alert warning icon
  • Last 5 In Stock
OR PAY WITH
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 18V Brushless Lithium-Ion 3-1/4 in. Cordless Planer (Tool Only) Bosch Model: GHO18V-26N-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GHO18V-26N-RT 18V Brushless Lithium-Ion 3-1/4 in. Cordless Planer (Tool Only)
Details
The Bosch GHO18V-26N 18V Brushless Planer delivers quick and precise cuts, making it the perfect tool for finishing carpenters, window installers, framers, and more. Equipped with a powerful brushless motor, the planer provides 13,600 RPM with an impressive depth cut of 3/32 in. (2.6 mm) in a single pass for increased productivity. The depth adjustment knob features 28 positions for multiple depth settings and precise depth control. Engineered with a uniform aluminum base plate that helps keep cuts flat and consistent, this tool can plane a width of 3-1/4 in. with ease. Dual shaving exhaust ports give workers the flexibility to direct wood shavings left or right, depending on worker preference. This helps keep the workpiece clear of dust and chip debris; further helping to increase cut accuracy. The single blade changing system allows for fast blade swaps without the need for extra alignment. On-tool blade storage allows workers to conveniently store 2 additional blades close at hand for less downtime. For visibility, the battery indicator light is on the back of the tool for quick status checks. The GHO18V-26N includes the 18V Brushless Planer, one dust bag, one guide fence, and 2 tungsten carbide blades; one blade installed on the tool and the second blade in the on-tool storage. This is a bare tool; battery and charger are sold separately.
Features:
  • 3/32 in. (2.6 mm) planing depth - for more precise, deeper cuts in a single pass
  • 3-1/4 in. planing width - allows planing of a large surface area in a single pass
  • Easy blade change - with no need for extra alignment
  • Brushless motor - delivers 13,600 RPM of efficient power
  • Improved dust management - with dual shaving exhaust ports
  • Uniform aluminum base plate - helps ensure consistent, accurate cuts
  • On-tool blade storage - room for 2 additional blades
  • Battery indicator light - placed at the rear of the tool for quick status checks
  • AMPShare System compatibility - 18V batteries and chargers are compatible with Bosch 18V power tools and a growing list of cordless products from AMPShare brands.
What’s Included:
  • 18V Brushless Lithium-Ion 3-1/4 in. Cordless Planer (Tool Only) - GHO18V-26N-RT
  • Dust Bag
  • Guide Fence
  • (2) Tungsten Carbide Blades
Power Source
Cordless
Wifi compatibility
No
Battery Type
Li-Ion
Bluetooth Compatibility
No
Motor Type
Brushless
Charger Included
Planing Width
3.25 in
No-Load Speed (RPM)
Planing Depth
0.10 in
Voltage
18V
Length
11.4 in.
Width
6 in.
Height
7.3 in.