Bosch Model: GPB18V-2CN-RT
promo-icon
Save an Extra 10% off Reconditioned Tools for a Limited Time! Code: RECON10 See Details
See More
See Less
alert warning icon
  • In Stock
OR PAY WITH
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 18V Lithium-Ion Cordless Compact Jobsite Radio with Bluetooth 5.0 Bosch Model: GPB18V-2CN-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GPB18V-2CN-RT 18V Lithium-Ion Cordless Compact Jobsite Radio with Bluetooth 5.0
Details
Compact Cordless 18V Radio with Bluetooth for music streaming. High-performance speakers featuring enhanced bass response. Portable and durable design, with convenient hanging hook.
Features:
  • Aux In: Connect MP3 players or portable satellite receivers with included auxiliary cable
  • Speakerphone: Conduct hands-free calls with integrated Bluetooth speakerphone option
  • Digital Tuner: Features 8 FM presets and 4 AM presets
  • Jobsite-Tough: IP54 rated; dust and moisture-resistant design
  • Hybrid Power: Runs on Bosch's 18V Lithium-Ion batteries or included AC/DC power adapter
  • USB Charging: Keep mobile and storage devices charged and ready
What’s Included:
  • (1) 18V Li-Ion Cordless Compact Jobsite Radio with Bluetooth 5.0 - GPB18V-2C
  • (1) 6 in. Auxiliary Cable
  • (1) 3V Coin Battery
  • (1) 120V AC/DC Power Adapter
Power Source
Corded and Cordless
Wifi compatibility
Yes
Batteries Included
1
Battery Type
Li-Ion
Frequency Presets
8 FM/4 AM
Antenna Type
Pivot Cord
Hub Required
No
Bluetooth
5.0
Bluetooth Compatibility
Yes
No. of Radio Channels
8
Charger Included
No
Tuner
AM/FM
Case Included
Voltage
18V
Voice Control Hub Required
Memory Presets
8 FM/4 AM
Battery System
AMPShare CORE18V
Length
13.7 in.
Width
7 in.
Height
6.1 in.