Bosch Model: GSR12V-300B22-RT
alert warning icon
  • Last 2 In Stock
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Factory Reconditioned Bosch 12V Max EC Brushless Lithium-Ion 3/8 in. Cordless Drill Driver Kit (2 Ah) Bosch Model: GSR12V-300B22-RT
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GSR12V-300B22-RT 12V Max EC Brushless Lithium-Ion 3/8 in. Cordless Drill Driver Kit (2 Ah)
Details
This 12V Max 3/8 in. Drill Driver is a professional-grade tool that provides real power at an unreal size. The Bosch GSR12V-300 features an efficient EC Brushless motor that delivers 300 in-lbs. of torque, along with a max speed of 1750 RPM. With a head length of 6 in. and a weight of 1.6 lbs. (tool only, not including battery), this compact powerful drill is an ideal tool for overhead work or tight spaces. It provides 2-Speed transmission and 20+1 clutch settings, for more precise screwdriving. It has a durable 3-Jaw keyless chuck. It has an LED light to illuminate dark work areas. This kit features (2) 12V batteries and a charger.
Features:
  • EC Brushless motor - delivers 300 in-lbs. of torque and a max speed of 1750 RPM for outstanding performance
  • Compact housing - features a head length of only 6 in. and a weight of only 1.6 lbs. (tool only, not including battery)
  • Precision 20+1 clutch settings - allows for accurate torque settings for less fastener damage
  • LED light - illuminates dark work areas effectively
What’s Included:
  • 12V Max EC Brushless Lithium-Ion 3/8 in. Drill Driver - GSR12V-300-RT
  • (2) 12V Max 2 Ah Lithium-Ion Batteries
  • 12V Max Lithium-Ion Charger
  • (1) 4-Tip Bit Holder
  • (4) Impact Tough Bits
  • (1) Belt Clip
  • (1) Carrying Bag
Maximum Torque
300 in-lbs
Chuck Size
3/8 in
Speed Settings
Motor Type
Brushless
Torque
300 in-lbs
No-Load Speed (RPM)
0 - 460 / 0 - 1750
RPM
460 / 1750
Voltage
12V
Handle Type
Pistol
Battery System
12V MAX
Length
6 in.
Width
2.1 in.
Height
7.2 in.