Bosch Model: GSR12V-300HXB22-RT
promo-icon
Save an Extra 10% off Reconditioned Tools for a Limited Time! Code: RECON10 See Details
See More
See Less
alert warning icon
  • Last 1 In Stock
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Factory Reconditioned Bosch 12V Max Brushless Lithium-Ion 1/4 in. Cordless Hex Two-Speed Screwdriver Kit with 2 Batteries (2.0 Ah) Bosch Model: GSR12V-300HXB22-RT
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GSR12V-300HXB22-RT 12V Max Brushless Lithium-Ion 1/4 in. Cordless Hex Two-Speed Screwdriver Kit with 2 Batteries (2.0 Ah)
Details
This 12V Max 1/4 in. 2-Speed Hex screwdriver is a professional-grade tool that provides real power at an unreal size. The Bosch GSR12V-300HX features an efficient brushless motor that delivers 300 In.-Lbs. of torque, along with a max speed of 1750 RPM. With a head length of 5 in. and a weight of 1.7 lbs. (with included battery), this compact powerful screwdriver is an ideal tool for overhead work or tight spaces. The quick-change 1/4 in. hex drive chuck provides enhanced bit grip and fast bit changes. It provides two-speed transmission and 20+1 clutch settings, for more precise screwdriving. It has an LED light to illuminate dark work areas. This kit features (2) 12V Max 2.0 Ah batteries and a charger.
Features:
  • Brushless motor - delivers 300 in.-lbs. of torque and a max speed of 1750 RPM for outstanding performance
  • Compact housing - features a head length of only 5 in. and a weight of only 1.7 lbs. (with included battery)
  • Precision 20+1 clutch settings - allows for accurate torque settings for less fastener damage
  • Quick-change 1/4 in. hex drive chuck - provides enhanced bit grip and fast bit changes
  • LED light - illuminates dark work areas effectively
What’s Included:
  • 12V Max Brushless 1/4 in. Hex Two-Speed Screwdriver - GSR12V-300HX
  • (2) 12V Max Lithium-Ion 2.0 Ah Batteries
  • (1) 12V Max Charger
  • (1) Four-Tip Bit Holder
  • (4) Impact Tough Bits
  • (1) Belt Clip
  • (1) Carrying Bag
Maximum Torque
300 in-lbs
Chuck Size
1/4 in
Battery 2 Amp Hour
2 Ah
Number of Tools
1
Motor Type
Brushless
Charge Time
2 Hours
Torque
300 in-lbs
No-Load Speed (RPM)
CSA Safety
Drive Size
1/4 in
Bag
Maximum Speed (RPM)
1750
RPM
1750
Voltage
12V
Drive Type
Hex
Battery System
12V MAX
Length
5 in.
Width
2 in.
Height
6.3 in.