Bosch Model: GWG12V-20SB23-RT
alert warning icon
  • Last 4 In Stock
OR PAY WITH
We’re unable to ship this item to: AK HI
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 12V MAX Brushless Lithium-Ion 1/4 in. Cordless Right Angle Die Grinder Kit (3 Ah) Bosch Model: GWG12V-20SB23-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GWG12V-20SB23-RT 12V MAX Brushless Lithium-Ion 1/4 in. Cordless Right Angle Die Grinder Kit (3 Ah)
Details
The GWG12V-20SB23 12V MAX 1/4 in. Right Angle Die Grinder was engineered with both comfort and control in mind. Its multifunctional user interface allows for 5-speed level changes at the touch of a button. Color indicator lights provide a quick and easy way to check the battery charge, speed level and tool status while using the grinder. The variable speed trigger offers enhanced control, providing smooth, steady acceleration tailored to every application. The right angle die grinder is compact and has a small grip size, allowing for grinding even in tight quarters. Lightweight at only 1.2 lbs. (bare tool) and ergonomic, it’s designed to help fight fatigue on the job. An innovative spindle lock facilitates swift accessory swaps, keeping downtime to a minimum. The grinder is equipped with overload protection that turns the tool off if it gets into a bind. The kit includes (1) charger and (2) 3 Ah batteries to keep the angle grinder up and running, as well as a carrying bag to easily transport the grinder while on the job.
Features:
  • Variable Speed Trigger: Keeps the user in control in a variety of grinding applications
  • Compact Design: Offers small grip size for easy grinding in tight areas
  • Lightweight and Ergonomic: Helps to reduce fatigue and maximize productivity
  • Spindle Lock: Allows for quick and easy accessory swaps
  • Brushless Motor: Maximizes battery runtime in extended applications
  • Constant Electronics: Provide for uniform performance even at the highest speed levels
  • Overload Protection: Turns the tool off if it gets into a bind
What’s Included:
  • 12V MAX 1/4 in. Right Angle Die Grinder - GWG12V-20S-RT
  • (2) 12V MAX 3 Ah Lithium-Ion Batteries - GBA12V30
  • 12V MAX Charger
  • Collet Nut
  • 17 mm Wrench
  • Carrying Bag
Power Source
Cordless
Collet Size
1/4 in
Wifi compatibility
No
Batteries Included
2
Battery Type
Li-Ion
Battery 2 Amp Hour
3 Ah
Bluetooth Compatibility
No
Motor Type
Brushless
Charger Included
Yes
Case Included
Yes
Case Type
Bag
Battery Amp Hour
3 Ah
Voltage
12V
Variable Speed
Battery System
12V MAX
Length
7.5 in.
Width
4.5 in.
Height
2 in.