Bosch Model: GXL18V-251B25-RT
promo-icon
Save an Extra 10% off Reconditioned Tools for a Limited Time! Code: RECON10 See Details
See More
See Less
alert warning icon
  • Last 3 In Stock
OR PAY WITH
We’re unable to ship this item to: AK HI
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 18V Brushless Lithium-Ion Freak 1/4 in. and 1/2 in. Cordless 2-in-1 Bit/Socket Impact Driver and 1/2 in. Hammer Drill Driver Combo Kit (2 Ah) Bosch Model: GXL18V-251B25-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GXL18V-251B25-RT 18V Brushless Lithium-Ion Freak 1/4 in. and 1/2 in. Cordless 2-in-1 Bit/Socket Impact Driver and 1/2 in. Hammer Drill Driver Combo Kit (2 Ah)
Details
The Bosch 18V Lithium-Ion Freak 2-in-1 Bit/Socket Impact Driver and Hammer Drill Driver Combo Kit with two CORE18V Lithium-Ion batteries combines drilling and driving versatility with next-gen Lithium-Ion 21700 cell technology. The GXL18V-251B25-RT combo kit features the GDX18V-1800C Freak: half driver, half wrench, all impact. The impact driver has a 2-in-1 Bit/Socket Drive that offers a 1/4 in. quick-change hex shank holder for bits, and a 1/2 in. square drive for sockets. It produces up to 1800 in-lbs. of torque. The GSB18V-535C Compact Tough 1/2 in. Hammer Drill Driver has KickBack Control technology, up to 535 in-lbs. of torque, 0 - 28500 beats per minute (BPM) and a precision clutch in a tool weighing only 2.7 lbs. (tool only, not including battery). Both tools feature Bluetooth connectivity to an optional Connected Tool Module and EC Brushless motors. The kit includes (2) next-gen CORE18V 4 Ah Lithium-Ion Compact batteries. Each keeps the power and runtime, while losing the weight, with 21700 cell technology. The CORE18V matches the power of the original 2-layer 4 Ah Lithium-Ion battery with half the number of cells. It features the CoolPack 2.0 Heat-Management System.