Metabo HPT Model: DS18DBL2Q4MR
Enter your email address and we'll let you know when it's available
OUT OF STOCK
CA Residents
Prop 65 Warning
compliance warning icon
WARNING: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov
Factory Reconditioned Metabo HPT 18V Brushless Lithium-Ion Cordless Drill Driver (Tool Only) Metabo HPT Model: DS18DBL2Q4MR
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Metabo HPT DS18DBL2Q4MR 18V Brushless Lithium-Ion Cordless Drill Driver (Tool Only)
Details
Bringing power and torque to a whole new level. This tool features a brushless motor to provide lighter weight, more power and a longer tool life. An all metal keyless, ratcheting chuck incorporates carbide insets to ensure fast and easy bit replacement as well as ensuring there is no bit slippage while in use. To ensure user safety, Metabo HPT has incorporated Reactive Force Control (RFC). RFC senses tool overload and stops the tool from rotation further in instances where there may be a bit snag or an overload application. The RFC not only protects the user, but also the battery and tool motor. In addition, this brushless driver drill also comes with a bright LED, ergonomic grip, center balance design, belt hook and an on-tool battery indicator to further take your working experience to the next level. Compatible with all Metabo HPT 18V Lithium-Ion slide batteries.
Features:
  • Lithium-Ion battery technology: fade-free power
  • Powerful torque: 1205 in-lbs.
  • Reactive Force Control: To ensure user safety
  • 22 + 1 Clutch settings: to tackle various jobs
  • Built-in LED light effectively illuminates dark work spaces
What’s Included:
  • 18V BL Li-Ion Drill Driver (Tool Only) - DS18DBL2P4R
  • Side Handle - 339770
  • #2 Phillips Bit - 983006
  • Battery and Charger Sold Separately
Maximum Torque
1205 in-lbs
Power Source
Cordless
UL Safety
Yes
Power Type
Electric - Cordless
Clutch Settings
22
Wifi compatibility
No
Batteries Included
0
Battery Type
Li-Ion
Chuck Size
1/2 in
Speed Settings
Variable
Bluetooth Compatibility
No
Variable Speed Trigger
Yes
Motor Type
Brushless
Charger Included
Torque
1205 in-lbs
No-Load Speed (RPM)
CSA Safety
Case Included
RPM
2100
Voltage
18V
Handle Type
Pistol
Chuck Type
Keyless
ETL Safety
Battery System
MultiVolt
Length
14.29 in.
Width
9.37 in.
Height
4.02 in.