Metabo HPT Model: N1804DAQ4M
We’re sorry, but this item is no longer available.
CA Residents
Prop 65 Warning
compliance warning icon
WARNING: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov
Metabo HPT 18V MultiVolt Brushless 18-Gauge Lithium-Ion 1/4 in. Cordless Narrow Crown Stapler (Tool Only) Metabo HPT Model: N1804DAQ4M
Product Features & specs :
Metabo HPT N1804DAQ4M 18V MultiVolt Brushless 18-Gauge Lithium-Ion 1/4 in. Cordless Narrow Crown Stapler (Tool Only)
Details
The Pro Preferred Brand of Pneumatic Nailers introduces the 18V Brushless Compact Cordless 18 Gauge 1/4 in. Narrow Crown Stapler model - N1804DAQ4. This cordless stapler delivers a driving speed of up to 2 staples per second with the Metabo HPT 2 Ah battery with fuel gauge (sold separately) saving valuable time and increasing productivity. Forget the hassle of having to drag long hoses or compressors around, or having to deal with gas cartridges and go cordless! This cordless 18 Gauge Narrow Crown stapler delivers a similar feel to a pneumatic stapler thanks to Metabo HPT’s unique low maintenance Air Spring Drive System. Combine the pneumatic like feel with the power of the 18V battery or 18V/36V MultiVolt battery (sold separately), and this cordless narrow crown stapler works all day long, driving 18 gauge narrow crown staples from 1/2 in. to 1-1/2 in. in length. Get 1,000 staples per charge with the Metabo HPT 2 Ah battery with fuel gauge. Backed by Metabo HPT’s Lifetime Lithium-Ion tool body warranty, it’s a safe bet for the long haul. The 18V Cordless Narrow Crown Stapler is a part of the expanding MultiVolt System of power tools from Metabo HPT. Go lighter with 18V batteries on 18V tools or go longer with the unique 18V/36V MultiVolt battery that works on both 18V and 36V tools to double your runtime for up to 8 Ah of runtime per charge for more power on the go.
Features:
  • Tool Body Only: Accepts any 18V battery or 18V/36V MultiVolt battery (sold separately) for added versatility
  • Go Faster: Up to 2 staples per second with no ramp-up time
  • Staples: Accepts 1/2 in. up to 1-1/2 in. 18 gauge 1/4 in. staples
  • Long Lasting: 1,000 staples per charge using the compact 18V 2 Ah battery (sold separately)
What’s Included:
  • 18V MultiVolt 18-Gauge 1/4 in. Narrow Crown Stapler - N1804DAQ4M
  • No Mar Nose Cap - 886846
  • Safety Glasses - 875769
  • Carrying Bag - 371108
  • Battery and charger sold separately
Power Source
Cordless
UL Safety
Yes
Wifi compatibility
No
Fastener Length (Min.)
1/2 in
Batteries Included
0
Battery Type
Li-Ion
Bluetooth Compatibility
No
Motor Type
Brushless
Charger Included
Fastener Length (Max.)
1-1/2 in
Max. Fastener Length
1-1/2 in
CSA Safety
Fastener Capacity
100
Case Included
Yes
Magazine Angle
0 Degree/Straight
Case Type
Bag
Firing Modes
Full Sequential/Contact
Voltage
18V
Min. Fastener Length
1/2 in
Depth of Drive
Tool-Free
ETL Safety
Battery System
MultiVolt
Length
10.88 in.
Width
3.63 in.
Height
11.25 in.