Bosch Model: GBH18V-26-RT
promo-icon
Save an Extra 10% off Reconditioned Tools for a Limited Time! Code: RECON10 See Details
See More
See Less
alert warning icon
  • Last 4 In Stock
OR PAY WITH
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 18V Lithium-Ion EC Brushless SDS-Plus Bulldog 3/4 in. Cordless Rotary Hammer Drill (Tool Only) Bosch Model: GBH18V-26-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GBH18V-26-RT 18V Lithium-Ion EC Brushless SDS-Plus Bulldog 3/4 in. Cordless Rotary Hammer Drill (Tool Only)
Details
The Bosch GBH18V-26 18V EC Brushless 1 In. SDS-plus Bulldog Rotary Hammer provides similar impact to corded hammers - with cordless convenience. The hammer features an efficient EC Brushless motor, for 50 percent more impact energy and greater tool runtime than conventional cordless hammers. It includes advanced Bosch technology, such as KickBack Control, Electronic Precision Control and Vibration Control. At only 6.3 lbs., this Bulldog delivers 1.9 ft-lbs. of impact energy, for an outstanding impact-to-weight ratio.
Features:
  • KickBack Control technology - reduces the risk of sudden tool reactions in binding conditions
  • EC Brushless motor - delivers 1.9 ft.-lbs. of impact energy and longer runtime
  • Lightweight, at only 6.3 lbs. - for great performance-to-weight ratio
  • Electronic Precision Control - provides slower ramp-up for accurate bit starts
  • Vibration Control - affords great user comfort for extended periods of work
  • SDS-Plus chuck - industry-standard system compatible with many bits
  • Robust power system - produces 0-4,350 no-load BPM and 0-890 no-load RPM
  • Electronic Motor and Cell Protection - protects motor and battery from overheating
  • Ergonomic layout - made with an L-shape design for better horizontal drilling
What’s Included:
  • Auxiliary Handle
  • Depth Gauge
  • Tool Only: Battery and Charger Sold Separately
Power Source
Cordless
Blows Per Minute(BPM)
4350
UL Safety
No
Power Type
Electric - Cordless
Clutch Settings
No
Wifi compatibility
Batteries Included
0
Battery Type
Li-Ion
Chuck Size
3/4 in
Number of Tools
1
Bluetooth Compatibility
Variable Speed Trigger
Yes
No-Load Speed (BPM)
Motor Type
Brushless
Charger Included
Impact Energy
1.9 ft-lbs
Power Settings
1
No-Load Speed (RPM)
CSA Safety
Yes
Case Included
Voltage
18V
Handle Type
D
Drilling Mode
Rotary Hammer/Hammer Only
Chuck Type
Keyless
ETL Safety
Length
13.7 in.
Width
3 in.
Height
8.9 in.