Bosch Model: GCG18V-29N-RT
promo-icon
Save an Extra 10% off Reconditioned Tools for a Limited Time! Code: RECON10 See Details
See More
See Less
alert warning icon
  • Last 1 In Stock
OR PAY WITH
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 18V Lithium-Ion Cordless Cage Caulk and Adhesive Gun (Tool Only) Bosch Model: GCG18V-29N-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GCG18V-29N-RT 18V Lithium-Ion Cordless Cage Caulk and Adhesive Gun (Tool Only)
Details
The Bosch GCG18V-29-RT 18V Caulk and Adhesive Gun provides powered caulking to reduce the fatigue on your hand from manual caulk and adhesive guns. It has speed selection and a variable-speed trigger for a consistent bead size and easier caulk application. The caulk and adhesive gun features an auto-reverse feature on the plunger rod to help prevent dripping and material overflow. It holds 29 oz. Tubes and delivers a no-load max of 18 in. per minute feed and 790 lbs. of push force, to push even high-viscosity adhesives including anchor adhesives in concrete. The cage rotates, so that material can be applied in difficult areas while still keeping your preferred hand location. And it’s light only 5 lbs. (tool only, not including battery). It is compatible with Bosch 18V Lithium-Ion batteries, and it fits 29 oz. tubes. The caulk gun has a hook for hanging between jobs and a lockout switch, to the trigger won’t be accidentally activated.
Features:
  • Nine speed settings - allow for control with various types of materials and applications
  • Variable-speed trigger - provides consistent bead size and easier application
  • Powerful 18V Motor - holds 29 oz. tubes and delivers a no-load max of 18 in. per minute feed and 790 lbs. of push force, to push even high-viscosity adhesives, including anchor adhesives in concrete
  • Rotatable cage - provides 360 Degrees rotation so material can be applied in difficult areas
  • Fits 29 oz. Tubes - provides a quick-release screw cap for easy exchange of tubes
  • Convenient hook - allows hanging tool between jobs
  • Lockout switch - ensures trigger won’t be accidentally activated
What’s Included:
  • 18V Lithium-Ion Cage Caulk and Adhesive Gun (Tool Only) - GCG18V-29N-RT
  • Battery and Charger sold separately
Power Source
Cordless
Dispensing Force
790 lbs.
UL Safety
No
Carriage
29 oz
Wifi compatibility
No
Batteries Included
0
Battery Type
Li-Ion
Speed Settings
Variable
Bluetooth Compatibility
Dispensing Speed (IPM)
18
Charger Included
Tube capacity
29 oz
CSA Safety
Case Included
Voltage
18V
ETL Safety
Length
23 in.
Width
3 in.
Height
10 in.