Bosch Model: GDS18V-230CN-RT
alert warning icon
  • Last 4 In Stock
OR PAY WITH
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 18V Lithium-Ion 3/8 in. Cordless Impact Wrench with Friction Ring (Tool Only) Bosch Model: GDS18V-230CN-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GDS18V-230CN-RT 18V Lithium-Ion 3/8 in. Cordless Impact Wrench with Friction Ring (Tool Only)
Details
The Bosch GDS18V-230C 18V 3/8 in. Impact Wrench with Friction Ring is a compact powerhouse, with the impressive power-to-size ratio to deliver results in tight spaces. The impact wrench provides 400 ft-lbs. of breakaway torque for bolt-busting performance and 230 ft-lbs. of controlled max fastening torque with just a 5.7 in. head length. It’s equipped with three speed/torque settings for more precise user control. Two preset modes, including Auto Bolt Release and Auto Stop - which automatically stops tool rotation when there is a rapid reduction in resistance - help to prevent the dropping of nuts and bolts. The 3/8 in. anvil friction ring allows for quick socket changes, while the belt clip keeps the wrench within arm's reach, and the LED light illuminates dimly lit work areas.
Features:
  • Three speed/torque settings - for greater control
  • Two preset modes - make repetitive driving easier and more consistent
  • Auto stop - shuts the tool off when screw head is flush
  • Onboard user interface - provides speed-setting control and tool-status feedback
  • 3/8 in. anvil with friction ring - allows for fast socket changes and a more secure fit
  • Compact head length - delivers high power-to-size ratio for use in tight spaces
  • Belt clip - for secure hold and portability on the jobsite
  • LED light - illuminates dark work areas
What’s Included:
  • 18V Lithium-Ion 3/8 in. Cordless Impact Wrench with Friction Ring - GDS18V-230C
  • Belt Clip
  • Battery and charger sold separately
Power Source
Cordless
Breakaway Torque
400 ft-lbs
No-Load Speed (RPM)
Drive Size
3/8 in
Voltage
18V
Handle Type
Pistol
Drive Type
Square
Length
5.7 in.
Width
3 in.
Height
8.1 in.