Bosch Model: GDX18V-1600B12-RT
alert warning icon
  • Last 1 In Stock
OR PAY WITH
We’re unable to ship this item to: AK HI
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 18V Freak Lithium-Ion 1/4 in. and 1/2 in. Cordless Two-In-One Bit/Socket Impact Driver Kit (2 Ah) Bosch Model: GDX18V-1600B12-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
2-in-1 Bit Holder
2-in-1 Bit Holder
Switch quickly and effortlessly from a 1/4 in. quick change hex shank to a 1/2 in. square drive.
Single-Focused LED Light
Single-Focused LED Light
Illuminate dark work areas.
Improved Power
Improved Power
Delivers up to 1,600 in-lbs. of torque.
Flexible Power System
Flexible Power System
Compatible with all Bosch 18V lithium-ion batteries.
Factory Reconditioned Bosch GDX18V-1600B12-RT 18V Freak Lithium-Ion 1/4 in. and 1/2 in. Cordless Two-In-One Bit/Socket Impact Driver Kit (2 Ah)
Details
The Bosch GDX18V-1600B12 18V 1/4 In. and 1/2 In. Two-in-One Bit/Socket Impact Driver delivers results, with the two-in-one bit/socket drive that offers a 1/4 In. quick-change hex shank holder with power groove for bits, and a 1/2 In. square drive for sockets. This innovative tool provides versatility while eliminating the use of socket adapters on a cordless drill. The impact wrench and driver’s efficient, powerful cordless motor produces up to 1,600 In.-Lbs. of torque, while the Bosch hammer-and-anvil system provide maximum impact energy and up to 0-3,600 impacts per minute. The variable-speed trigger provides accurate driving speed. The driver has an LED light system to illuminate the work area. The kit comes with one 18V 2.0 Ah SlimPack batteries and a charger.
Features:
  • Versatile two-in-one impact driver and impact wrench design features a versatile 1/4 in. hex shank for bits with a power groove and a 1/2 in. socket drive, a powerful 18V motor driving up to 1600 in-lbs. of torque and power control for less fastener damage.
  • Powerful, efficient motor delivers a max of 1600 in-lbs. of torque and up to 3600 BPM power
  • Hammer-and-anvil system designed for maximum impact energy
  • Single-focused LED light located on the head of the driver for outstanding illumination
  • Belt clip allows tool to hang conveniently off belt or other objects while on the job
  • One 18V 2 Ah SlimPack batteries and charger
What’s Included:
  • (1) 18V Freak Li-Ion 1/4 in. and 1/2 in. Two-In-One Bit/Socket Impact Driver Kit - GDX18V-1600-RT
  • (1) 18V 2.0 Ah SlimPack Batteries
  • (1) 18V Charger
  • (1) Belt Clip
  • (1) Carrying Bag
Maximum Torque
1600 in-lbs
Power Source
Cordless
UL Safety
No
Power Type
Electric - Cordless
Wifi compatibility
No
Batteries Included
1
Battery Type
Li-Ion
Speed Settings
Variable
Bluetooth Compatibility
Variable Speed Trigger
Yes
Motor Type
Whisper Wind
Charge Time
1 Hour
Charger Included
Yes
Torque
1600 in-lbs
Power Settings
1
No-Load Speed (RPM)
2800
CSA Safety
Drive Size
1/2 in / 1/4 in
Case Included
Case Type
Carrying Bag
No-Load Speed (IPM)
3600
Maximum Speed (RPM)
Battery Amp Hour
2 Ah
Voltage
18V
Handle Type
Pistol
Drive Type
Hex/Square
ETL Safety
Length
6.7 in.
Width
2.8 in.
Height
8 in.