Bosch Model: GEX12V-5N-RT
alert warning icon
  • Last 8 In Stock
OR PAY WITH
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 12V Max Brushless Lithium-Ion 5 in. Cordless Random Orbit Sander (Tool Only) Bosch Model: GEX12V-5N-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GEX12V-5N-RT 12V Max Brushless Lithium-Ion 5 in. Cordless Random Orbit Sander (Tool Only)
Details
This 12V Max random orbit sander is designed to tackle hard-to-reach work areas with power and control. It features a well-balanced ergonomic palm grip, which allows your hand to be closest to the work material to avoid tilting and pressing down, for best results. The easy-to-reach on/off switch offers intuitive operation. The Bosch GEX12V-5N-RT Brushless 5 in. Random Orbit Sander has a powerful 12V Max brushless motor, and it is engineered for professional applications. The speed selector delivers best results in different materials and applications. The sander has a 5 in. 8-hole sanding pad, which provides optimal dust collection when the sander is attached to a vacuum or a dust bag. The dust pad is ideal for both flat and concave/convex surfaces. The included dust bag allows mobile dust collection, while the tool has an interface for vacuum hose attachment. It also has soft-start technology, constant speed and a hook-and-loop backing pad. The sander has a compact shape with close-to-the-workpiece design for control in hard-to-reach areas.
Features:
  • Ergonomic palm-grip design - helps provide maximum control and convenience
  • Easy-to-reach on/off switch - offers intuitive operation
  • Soft-start technology - reduces startup torque to ease into the workpiece.
What’s Included:
  • 12V Max Brushless Lithium-Ion 5 in. Cordless Random Orbit Sander (Tool Only) - GEX12V-5N-RT
  • Medium Backing Pad
  • Sanding Disc
  • Dust Bag
Power Source
Cordless
UL Safety
No
Paper Type
Hook/Loop
Wifi compatibility
No
Battery Type
Li-Ion
Speed Type
Variable
Bluetooth Compatibility
Dust Collection
Yes
Motor Type
Brushless
Oscillations Per Minute(OPM)
Switch Type
On/Off
Charger Included
Pad Size
5 in
OPM
CSA Safety
Yes
Case Included
Voltage
12V
Pad Diameter
5 in
Dust Collection Type
Dust Bag
Orbit Size
3/32 in
ETL Safety
Battery System
12V MAX
Length
7.6 in.
Width
6 in.
Height
4.3 in.