Bosch Model: GSB18V-535CB15-RT
promo-icon
Save an Extra 10% off Reconditioned Tools for a Limited Time! Code: RECON10 See Details
See More
See Less
alert warning icon
  • In Stock
OR PAY WITH
We’re unable to ship this item to: AK HI
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 18V Lithium-Ion Brushless 1/2 in. Cordless Hammer Drill Driver Kit (4 Ah) Bosch Model: GSB18V-535CB15-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GSB18V-535CB15-RT 18V Lithium-Ion Brushless 1/2 in. Cordless Hammer Drill Driver Kit (4 Ah)
Details
This Bosch Hammer Drill is engineered for tough jobs, with next-gen convenience and CORE18V power. The GSB18V-535CB15-RT 18V EC Brushless Connected-Ready Compact Tough 1/2 in. hammer drill features Bluetooth connectivity (which connects with an optional Connectivity Tool Module), linking the free Bosch Toolbox app on any connected device for enhanced tool control and feedback. The kit includes a next-gen CORE18V Compact Lithium-Ion battery. It keeps the power and runtime, while losing the weight, with 21700 Cell technology. The CORE18V matches the power of the original 2-Layer 4 Ah battery with half the number of cells. It features the CoolPack 2.0 Heat-Management System and 100% compatibility with Bosch 18V tools and 18V Lithium-Ion battery chargers. This hammer drill's powerful EC Brushless motor delivers 535 in-lbs. of torque and 0 - 28500 BPM. It has variable speed settings; one for high-speed (0 - 1900 RPM) and one for high power (0 - 600 RPM). The cordless drill has KickBack Control to reduce the risk from sudden rotational torque reaction, a 20+1 precision clutch; an all-metal chuck that provides durability and a longer belt clip.
Features:
  • KickBack Control - reduces the risk from sudden rotational torque reaction in a bind-up scenario
  • EC Brushless motor - efficient motor that delivers 535 in-lbs. of torque with a long lifetime
  • Precision clutch with 20+1 settings - provides driving accuracy for reduced fastener damage
  • Drill-area LED with feedback - illuminates dark zones; provides tool-status change feedback
What’s Included:
  • 18V Brushless 1/2 in. Hammer Drill Driver - GSB18V-535C-RT
  • (1) CORE18V 4 Ah Lithium-Ion Compact Battery
  • 18V Charger
  • (1) 4x Bit Holder
  • (4) Bits
  • (1) Belt Clip
  • Carrying Bag
Maximum Torque
535 in-lbs
Power Source
Cordless
UL Safety
No
Power Type
Electric - Cordless
Clutch Settings
20+1
Wifi compatibility
No
Batteries Included
1
Battery Type
Li-Ion
Chuck Size
1/2 in
Bluetooth Compatibility
Yes
Variable Speed Trigger
Yes
No-Load Speed (BPM)
Motor Type
Brushless
Charge Time
1 Hour
Charger Included
Power Settings
1
No-Load Speed (RPM)
0 - 600 / 0 - 1900
CSA Safety
Case Included
Case Type
Bag
Battery Amp Hour
4 Ah
Voltage
18V
Handle Type
Pistol
Chuck Type
Keyless
ETL Safety
Battery System
AMPShare CORE18V
Length
7.25 in.
Width
3 in.
Height
7.9 in.