Bosch Model: GSR12V-140FCB22-RT
promo-icon
Save an Extra 10% off Reconditioned Tools for a Limited Time! Code: RECON10 See Details
See More
See Less
alert warning icon
  • In Stock
OR PAY WITH
We’re unable to ship this item to: AK HI
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Bosch 12V Max FlexiClick Lithium-Ion 1/4 in. Cordless 5-in-1 Drill/Driver System Kit with 2 Batteries (2 Ah) Bosch Model: GSR12V-140FCB22-RT
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Bosch GSR12V-140FCB22-RT 12V Max FlexiClick Lithium-Ion 1/4 in. Cordless 5-in-1 Drill/Driver System Kit with 2 Batteries (2 Ah)
Details
The Bosch 12V Max FlexiClick 5-in-1 Drill/Driver System is designed for professionals who want a high-quality tool that redefines their limits to get the tough jobs done. At only 1.8 lbs. and 265 in.-lbs. of torque, this robust drill/driver delivers the performance you expect in the size you want. It has two speed settings, for quick jobs and precision work. It starts with a magnetic bit holder for basic driving. The four attachments - a locking bit holder, a keyless chuck, an offset angle and a right angle - each attach to the tool securely and easily with the One-Click interface. The right angle attachment is for tight spaces, and it works with all three other adapters. The offset angle attachment delivers precise screwdriving close to edges. Both of these attachments rotate to 16 positions without removing them. The locking bit holder attachment locks hex bits for high-torque drilling, while the keyless chuck provides locked-in drilling.
Features:
  • Keyless chuck attachment - provides locked-in drilling for difficult materials
  • Locking bit holder attachment - locks hex bits for high-torque driving
  • Right angle attachment - designed for tight work spaces; works with other three adapters and rotates to 16 positions without removing from tool
  • Offset angle attachment - offers precise screwdriving very close to edges; rotates to 16 positions without removing from tool.
What’s Included:
  • 12V Max FlexiClick Lithium-Ion 1/4 in. Cordless 5-in-1 Drill/Driver System Kit with 2 Batteries (2 Ah) - GSR12V-140FCB22-RT
  • (1) 12V Max Drill/Driver
  • (1) Keyless Chuck Attachment
  • (1) Locking Bit Holder Attachment
  • (1) Right Angle Attachment
  • (1) Offset Angle Attachment
  • (2) 12V Max Lithium-ion Batteries
  • (1) 12V Max Fast Charger
  • (1) Carrying Bag
Maximum Torque
265 in-lbs
Power Source
Cordless
UL Safety
No
Power Type
Electric - Cordless
Clutch Settings
20+1
Wifi compatibility
No
Batteries Included
2
Battery Type
Li-Ion
Chuck Size
1/4 in
Speed Settings
2
Battery 2 Amp Hour
2 Ah
Bluetooth Compatibility
Variable Speed Trigger
Yes
Motor Type
Brushed
Charge Time
30 Minutes
Charger Included
Yes
Torque
265 in-lbs
Power Settings
No-Load Speed (RPM)
0 - 400 / 0 - 1300
CSA Safety
Case Included
Case Type
Bag
RPM
400 / 1300
Battery Amp Hour
2 Ah
Voltage
12V
Handle Type
Pistol
Chuck Type
Keyless
ETL Safety
Battery System
12V MAX
Length
5.2 in.
Width
2 in.
Height
7 in.