Dewalt Model: DCW200BR
promo-icon
Save an Extra 10% off Reconditioned Tools for a Limited Time! Code: RECON10 See Details
See More
See Less
alert warning icon
  • Last 3 In Stock
OR PAY WITH
CA Residents
Prop 65 Warning
compliance warning icon
R is for Reconditioned
Why buy Reconditioned?
Save 30–50% Vs New - Save big and stay under budget when buying a Reconditioned tool.
Money Back Guarantee - We offer an industry leading 120 days to try it out risk-free.
Just Like New - Performance is guaranteed to work like a brand new tool. No let downs.
Reduce, Reuse, Recon - Keep hard-to-recycle tools out of landfills & reduce overall emissions.
Factory Reconditioned Dewalt 20V MAX XR Brushless Lithium-Ion 1/4 Sheet Cordless Variable Speed Sander (Tool Only) Dewalt Model: DCW200BR
price for vip customer
OR PAY WITH
Product Features & specs :
Factory Reconditioned Dewalt DCW200BR 20V MAX XR Brushless Lithium-Ion 1/4 Sheet Cordless Variable Speed Sander (Tool Only)
Details
The 20V MAX XR brushless cordless 1/4 sheet variable speed sander provides you with the power and runtime needed to get the job done. A variable-speed dial provides speed control from 8000 - 14000 OPM for a variety of jobs. One-handed locking dust bag attaches securely to the sander to aid in dust collection or the user can attach the sander directly to the DWV010 or DWV012 dust collectors (sold separately). Rubber overmold grip provides comfortable sanding. Paper clamp designed to hold paper securely and for ease of installation. Battery and charger sold separately.
Features:
  • Brushless motor provides runtime and efficiency to get the job done
  • Variable speed control from 8000 - 14000 OPM to match the speed to the application
  • Low profile height allows user to get close to work surface for precise sanding
  • Paper clamp designed to hold paper securely and allow for easy installation
  • Dust-sealed switch to protect against dust ingestion for long switch life
  • Texturized rubber overmold grip for comfortable sanding
  • One-handed locking dust bag
  • Dust port is designed to fit directly to the DWV010 or DWV012 dust collectors (sold separately)
  • Long dust chute (not included) Part Number N684701 for use with 6 Ah batteries and larger
What’s Included:
  • 20V MAX XR BL Li-Ion 1/4 Sheet VS Sander (Tool Only) - DCW200BR
  • Dust Bag
  • Hole Punch
  • Short Dust Chute
  • Battery and Charger Sold Separately
Power Source
Cordless
UL Safety
Yes
Wifi compatibility
No
Batteries Included
0
Battery Type
Li-Ion
Speed Type
Variable
Bluetooth Compatibility
No
Motor Type
Brushless
Switch Type
Lock-On
Charger Included
No-Load Speed (RPM)
14000
CSA Safety
Case Included
Voltage
20V
Dust Collection Type
Dust Bag
ETL Safety
Battery System
20V MAX
Series
XR
Width
4.6 in.
Height
5.3 in.
Depth
6 in.