HON Model: HBTTX42L.PR8
See More
See Less
alert warning icon
  • In Stock
OR PAY WITH
HON Between 32.68w x 41.12h Standing-Height X-Base for 42 in. Table Tops - Silver HON Model: HBTTX42L.PR8
Product Features & specs :
HON HBTTX42L.PR8 Between 32.68w x 41.12h Standing-Height X-Base for 42 in. Table Tops - Silver
Details
Features:
  • Support a productive standing height work environment
  • Lightweight base
  • Easily attach solid steel brackets to a between table top using pre-drilled holes
  • Cast aluminum base is available in platinum or black to match any aesthetic
  • Leveling glides adjust up to 3/4 in. to compensate for uneven floors.
What’s Included:
  • Between 32.68w x 41.12h Standing-Height X-Base for 42 in. Table Tops - Silver - BTX42LPR8
Base Color
Silver
Overall Width
32.68"
Color Family
Silver
Base/Leg Material
Aluminum
Caster/Glide/Wheel
Glide
Base Type
X-Base
For Use With
HON Between 42" Table Tops
Height (Max)
41.12"
Width
32.68 in.
Height
41.12 in.