Innovera Model: IVRBLF201W
alert warning icon
  • Last 6 In Stock
OR PAY WITH
Innovera 16:10 Aspect Ratio Blackout Privacy Monitor Filter for 20.1 in. Widescreen Flat Panel Monitor Innovera Model: IVRBLF201W
Product Features & specs :
Innovera IVRBLF201W 16:10 Aspect Ratio Blackout Privacy Monitor Filter for 20.1 in. Widescreen Flat Panel Monitor
Details
Features:
  • Helps ensure the privacy of on-screen data on your notebook or LCD monitor
  • Microlouver technology creates a narrow viewing angle
  • Image is only visible to those directly in front of the screen
  • Reduces glare and increases contrast
  • Protects the delicate monitor surface from damage
  • Overlays monitor surface
  • Includes microfiber cleaning cloth
What’s Included:
  • 16:10 Aspect Ratio Blackout Privacy Monitor Filter for 20.1 in. Widescreen Flat Panel Monitor - BLF201W
Diagonal Monitor Size
20.1"
Mounting Details
Adhesive Strips; Adhesive Tabs
Fits Device Type
Flat Panel Monitor
Filter Material
Plastic
Maximum Antiglare Protection Percent
90%
Width
17.12"
Filter Tint
Neutral
Widescreen
Yes
Height
10.68"
Aspect Ratio
16
Width
17.12 in.
Height
10.68 in.