Innovera Model: IVRBLF23W9
alert warning icon
  • Last 3 In Stock
OR PAY WITH
Innovera 16:9 Aspect Ratio Blackout Privacy Filter for 23 in. Widescreen Flat Panel Monitor Innovera Model: IVRBLF23W9
Product Features & specs :
Innovera IVRBLF23W9 16:9 Aspect Ratio Blackout Privacy Filter for 23 in. Widescreen Flat Panel Monitor
Details
Features:
  • Helps ensure the privacy of on-screen data on your notebook or LCD monitor
  • Microlouver technology creates a narrow viewing angle
  • Image is only visible to those directly in front of the screen
  • Reduces glare and increases contrast
  • Protects the delicate monitor surface from damage
  • Overlays monitor surface
  • Includes microfiber cleaning cloth
What’s Included:
  • 16:9 Aspect Ratio Blackout Privacy Filter for 23 in. Widescreen Flat Panel Monitor - BLF23W9
  • Corner Mounting Tabs
  • Self-Adhesive Mounting Strips
  • Microfiber Cleaning Cloth
Diagonal Monitor Size
23"
Size
23 in
Mounting Details
Mounting Tabs or Self Adhesive Strips
Fits Device Type
Flat Panel Monitor
Filter Material
Plastic
Width
20"
Frame Type
Frameless
Filter Tint
Medium
Widescreen
Yes
Height
11.25"
Aspect Ratio
16
Width
20 in.
Height
11.25 in.