Kantek Model: LCD20WSV
alert warning icon
  • In Stock
OR PAY WITH
Kantek LCD Protect 16:10 Aspect Ratio Deluxe Privacy Antiglare Filter for 19 - 20 in. Monitors Kantek Model: LCD20WSV
Product Features & specs :
Kantek LCD20WSV LCD Protect 16:10 Aspect Ratio Deluxe Privacy Antiglare Filter for 19 - 20 in. Monitors
Details
Features:
  • Blurs side views
  • Clear front view
  • Protects LCD screen from damage
  • Neutral light tint
  • Reduces glare
  • Frameless design, nonskid hanging clips
  • Includes microfiber cleaning cloth
What’s Included:
  • LCD Protect 16:10 Aspect Ratio Deluxe Privacy Antiglare Filter for 19 - 20 in. Monitors - LCD20WSV
Diagonal Monitor Size
19" to 20"
Mounting Details
Hanging
Fits Device Type
Flat Panel Monitor
Filter Material
Plastic
Maximum Antiglare Protection Percent
99%
Width
17.7"
Frame Type
Flat Frame
Filter Tint
Neutral Tint
Widescreen
Yes
Height
11.8"
Aspect Ratio
16
Width
17.7 in.
Height
11.8 in.